AdWords Reklam Görünümleri Değişti

Google, AdWords reklamlarını arama sonuçlarında gösterirken şimdiye kadar bir çok yöntem geliştirdi. Her geçen gün de reklam gösterimlerinde farklı yöntemler denemeye devam ediyor.

AdWords reklamları ilk dönemlerde sadece sayfanın sağ tarafında ayrı bir bölümde gözükürken, bir süre sonra sayfanın en üstünde organik arama sonuçlarının bile üzerine arka fon rengi hafif sarı bir bölüm açarak, kalite puanı yüksek olan en fazla üç reklamı bu bölümde göstermeye başladı.

Sonra bu bölümün rengini değiştirerek bir süre denemelere devam etti, pembe oldu sonra tekrar sarardı derken, bir kaç gün önce ne oluyor bu reklamlara dediğimi hatırlıyorum. Organik arama ile reklam arasında neredeyse fark kalmamış gibi gözüküyordu ki bu Google’ın ilk günden beri arkasında durduğu “biz organik sonuç sıralamasını değiştirmek için kimseden para almayız” sözünü yerle bir ediyordu.

Anlaşılan o ki bu bir geçiş süreciymiş. Şimdi ise Google son olarak mobil üzerinde denediği, her bir reklamın başına tek tek “Reklam” ibaresi koyma durumunu masaüstü versiyonuna da taşımış gözüküyor.

Yeni AdWords Reklam Görünümü

Benim burada merak ettiğim, aslında kullanıcı davranışları. Kendim çevremde bu konuda yaptığım sohbetlerde arama sonuçlarında reklamları özellikle tercih ederken, kimilerinin ise reklamların aldatmaca olduğunu düşünüp direkt olarak organik arama sonuçlarına odaklandığı. Google reklam olan arama sonuçlarını bu kadar ön plana çıkardığına göre artık reklamlar daha çok tercih ediliyor diyebilir miyiz?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

 

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

1 Yorum

  1. Bende bu konu ile ilgili bir yazı hzırladım buradan paylaşmak istiyorum: http://www.burayayaz.com/google-arama-sonuclarinda-adwordse-kiyak.html

Yorum yaz