Chrome Deneyimi ile Orta Dünya

Orta Dünya ile önce Yüzüklerin Efendisi kitaplarının arkasındaki siyah beyaz bir çizim ile tanıştık, sonra beyaz perdede yaşadık, şimdi de Google’ın Chrome tarayıcısının yeteneklerini göstermek üzere oluşturduğu Chrome Experiments platformunda detaylarına giriyoruz.

Chrome Experiments projesi aslında kişi ya da kurumların Chrome’un üstün özelliklerini kullanarak oluşturduğu web uygulamalarını duyurduğu ortak bir platform. Orta Dünya’yı gezmemizi sağlayan “Journey in Middle-Earth” uygulaması ile Warnes Bros & North Kingdom tarafından üretilmiş ve bu platforma dahil edilmiş.

Uygulama, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin tamamlayıcısı niteliğinde olan The Hobbit üçlemesinin yakında vizyona girecek olan “Smaug’un Çorak Toprakları” bölümü üzerine kurgulanmış. Bu Chrome uygulaması ile Orta Dünya’da Trollerin avlanma yeri Trollshaws, Elf’lerin Diyarı Rivendell ve Bir Zamanların Muhteşem Kalesi Dol Guldur bölgelerini ziyaret ederek, bu bölgeler hakkında bilgi alıp, her bölge içinde farklı bir interaktif deneyim yaşayabilirsiniz.

Orta Dünya

Şu anda harita üzerinde bir kilit görseli ile birlikte bulunan Thranduil’s Hall, Lake Town ve The Lonely Mountain bölgeleri ise yakında açılacağı sinyalini vererek meraklılarını heyecanlandırıyor.

Bir Yüzüklerin Efendisi hayranı olarak, Shire, Mordor, Rohan, Helms Deep gibi bölgeleri de görmeyi isterdik. Ancak bu filmin konusunda öncelikli olmadıkları için biraz daha beklememiz gerekecek gibi gözüküyor.

Uygulama, HTML, CSS ve JavaScript ile hazırlanan site hem masaüstü, hem tablet hem de ceplerde çalışıyor. Her bir bölgeye girildiğinde mouse’unuzu ya da parmağınızı sola doğru sürüklemenizi istiyor. Burada tavsiyem çok yavaş hareket etmeniz ve sayfanın değişimi sırasındaki hareketli sahnelerin keyfinizi çıkarmanız olacaktır, sonrasında “Daha fazlasını keşfet” bölümüne girerek 3 boyutlu olarak bölgeyi gezebilirsiniz.

Ayrık Vadi

Siz görüntüleri izlerken, bir yandan da Gandalf size o bölgeye ait sesli bir bilgilendirme yapıyor. Bu arada uygulama içindeki tüm metinlerin Türkçeleştirilmiş olduğunu ve hatta Gandalf’ın konuşmalarının da bir altyazı ile desteklendiğini de belirtmek gerek.

Daha fazla açıklamaya gerek yok, önce aşağıdaki videoyu izleyip, sonra Chrome tarayınız ile bu güzel deneyimin içine girebilirsiniz.

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

2 Yorum

  1. Serkan Bey,

    Beşinci günün şafağında yetişen Gandalf gibisiniz, ikinci filmi beklerken hızır gibi imdada yetiştiniz. Teşekkürler.

  2. çok güzel bir site tebrikler…

Yorum yaz