CMS’ler ve Kurumsal Siteler

CMS (İçerik Yönetim Sistemleri) son 5-6 yılda öyle büyük gelişmeler kaydetti ki, artık yeni bir web sitesini yayına açmak birkaç dakika, siteyi adam etmek ise büyüklüğüne göre birkaç gün alıyor. Yani artık herkes iyi kötü bir web sitesine kendi çabasıyla bile sahip olabilir bir hal aldı.

Hal böyleyken bu iş bu kadar kolay yapılabiliyorken şirket web siteleri hazır içerik yönetim sistemlerini kullanarak site yapmamaya devam ediyorlar. Ortada seneler boyunca geliştirilmiş, bütün hataları giderilmiş, her geçen gün daha da yeteneklerini bedavaya arttıran bir sistem varken nedendir bu büyük çabalar bilmiyorum.

Gerçekten çok çok büyük kurumları anlamaya çalışıyorum. Koca şirket hazır CMS kullanmış dedirtmek istemedikleri için bile bu yola başvurabilirler. Ama orta büyüklükteki işletmeler neden böyle yapıyor? Bir çok şirket kendi içerik yönetim sistemi kullanan web sitesini yapmak için bırakın haftaları, 3-4 kişilik bilgi işlem çalışanlarıyla aylarını harcıyorlar. Ortaya çıkan web sitelerinin ön yüzü iyi olsa da şirket çalışanlarının kullanığı ara birimler hiç bir zaman hazır bir CMS’deki gibi olamıyor tabi.

Özetle belirtmek istediğim şey, artık şirketler hazır CMS’lerin altyapısının ne kadar iyi olduğunu fark etmeleri ve yazılım için harcanan gereksiz enerjiyi kendilerine yaratıcı tasarımlar yaparak geçirmeleri gerektiğidir.

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

1 Yorum

  1. Cms deyip geçmemek gerek , basit bir iş değil kim bilir kaç kişi çalışıyor bu ücretsiz hizmeti kaliteli yapı ile bizlere sunmak için. Bence sıfırdan yazılım yerine cms odaklı çalışıp özel tema yazdırmak daha mantıklı geliyor.

    Hayırlı günler.

Yorum yaz