E-ticaret’in Yeni Gözdesi Gıda

Son 10 yılda binlerce e-ticaret sitesi açıldı. Başta hizmet sektörü olmak üzere, elektronik, giyim, seyahat sitelerinde büyük patlamalar yaşandı. Bir döneme de fırsat siteleri damgasını vurdu. Şu içinde bulunduğumuz günlerde ise e-ticaret sektörünün yeni trendi taze ve yöresel gıda satan siteler olmuş durumda.

Büyük şehirlerde yaşayan ve organik gıdalara ulaşmak için daha fazla emek ve para harcaması gereken çok büyük bir hedef kitlenin farkında olan girişimciler e-ticaretin yeni trendini belirlemiş oldular.,

Bugün tazemasa.com sitesinden taze ve organik mevye sebze alışverişini yapabilirken, memlekettengelsin.com sitesinden Türkiye’nin dört bir yayında üretilen birbirinden leziz yöresel peynirine, yoğurduna, baharatına, zeytinini adresinize isteyebilirsiniz. Üstelik bu yeni nesil e-ticaret sitelerinin en güzel yanlarından biri de soğuk zincir bozulmadan gelmesi gereken gıdaları korumak için gerekli tüm önlemleri alarak buz kalıpları ve ısı geçirmeyen ambalajlarda gönderiyor olmaları.

Bir de daha derinleşmiş bazı gıda e-ticaret siteleri var ki bunlardan en biri de Finike’li bir portakal yetiştiricisinin kurduğu portakalbahcem.com sitesi. Dalından toplandığı gibi ilk elden evinize ulaşan mis gibi portakallara ve diğer narenciyelere bu siteden ulaşabilirsiniz.

Son olarak market alışverişi konusunda aslında senelerdir büyük markaların e-ticaret platformları var. Hatta Migros’un e-ticaret sitesi sanalmarket.com sektörün bile ilklerinden. Yine de siteler son birkaç yıla kadar çok tutmamıştı ama gıda alışverişini internetten yapmaya alışan kullanıcılar artık bu siteleri de daha çok kullanıyor. Bu konuda ki fırsatı gören yeni girişimlerden biri de onlinemarket.com oldu. Şimdilik Ataşehir bölgesinde pilot çalışmasını sürdüren girişimin iddiası ise bir çok ürünü stoklarında tutuyor ve çok kısa sürede teslimat yapıyor olması.

Özetle artık gıda alışverişi de e-ticaretin gözde sektörlerinden biri haline geliyor. Bu sitelerin akıllı sipariş sistemleri geliştirmesiyle kim bilir belki marketin yolunu bile unutabiliriz.

 

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

Yorum yaz