İşletmeler Neden Sosyal Medya Kullanmalı?

Ofis+İletişim Dergisi 30.sayısında yayınlanan yazımdır.

Sosyal medya kuşkusuz günümüzün vazgeçilmezi. Tüm sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanmasak da her birimiz bu mecralardan en az birinde vakit geçiriyoruz. Facebook, Twitter, Youtube, Foursquare derken bir şekilde sosyal medyanın bir parçası haline geliyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanım oranının 2011 yılında yüzde 480 artmış olması, bunun bir göstergesi.

Internet dışındaki mecralarla iletişimiz her geçen gün biraz daha azalırken, internet hayatımızın merkezi haline geliyor. Eskiden televizyon izlemediğimiz bir gün bile olmazken, şimdi televizyon izlemediğimizi günler sonra fark ediyoruz. Birçok insan gazeteyi kağıttan okumayı çoktan bıraktı. Çünkü dünün haberini okumak için gazete bayiine gitmek zorunda olmak ve üstüne bir de ücret ödemek istemiyorlar.

Artık çoğumuz, yayın kontrolü elimizde olan mecralarda olmayı tercih ediyoruz. Televizyonda önümüze konan programı ya da filmi değil, arkadaşımızın tavsiye ettiği videoyu izliyoruz. Üstelik izlediklerimiz hakkındaki yorumlarımızı da sosyal medya üzerinden diğerleriyle paylaşma fırsatına her zaman sahibiz. Artık güncel haberler, kendi yaptığımız ayarlar ile filtrelenerek geliyor ekranlarımıza. Mecraların böylesine şekil değiştirdiği günümüzde, pazarlama teknikleri de hızla kabuk değiştiriyor ve sonuçta işletmeler de varlıklarını sürdürebilmek için bu yeni pazarlama stratejilerine ayak uydurmaya çalışıyorlar.

İnternet’e yatırım artık şart! Potansiyel müşteriler satın alma kararlarını vermeden önce muhakkak sosyal medya mecralarından yararlanıyor ve arkadaşlarının tavsiyelerini alıyor. İşte bu nedenle sosyal medya, şirketler için bir opsiyon olmaktan çıkıp zorunluluk halini aldı. Bu durumun farkında olan sosyal medya platformları da her geçen gün sistemlerine yeni özellikler ekleyerek işletmeleri sosyal medyada yer almaya davet ediyor. Bir yandan işletmelerin bu platformlardan gelir elde etmelerine yardımcı olurlarken, öte yandan pastadan kendilerine düşen payı almaktan da geri durmuyorlar.

İşte bu güncel gelişmelerin içinde olup Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarını hemen kullanmaya başlamak hem gelirinizi hem de müşteri memnuniyetini arttıracaktır.

Peki Sosyal Medyayı Kullanarak İşletmemiz İçin Neler Yapabiliriz?

Müşterinizi dinleyin!

Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte müşterilerimiz artık fikirlerini sürekli paylaşacağı platformlara sahip oluyorlar. Hatta birçoğunun sosyal medya üzerinden büyük bir takipçi kitlesi bulunuyor ve fikirlerini bu kişilerle sürekli paylaşıyorlar. Tabi bunu yaparken müşterisi olduğu şirketler hakkında başından geçen maceraları da anlatıyorlar. İşletmeniz hakkında olumlu yorumlarda bulundukları gibi olumsuz yorumlarını da hiç çekinmeden ortaya koyabiliyorlar. Hatta durum öyle bir hal aldı ki, birçok müşteri, ilgili şirkete sosyal medya üzerinden ulaşamamayı bir problem olarak görüyor ve işletmeyi ilgisizlikle suçlayabiliyor.
Aslında siz o mecrada olsanız da olmasanız da birileri işletmeniz hakkınızda sürekli konuşuyor. Size de sosyal medyada doğru bir şekilde yer alarak müşterilerinizle diyaloga girmek, olumsuzlukları gidermek ve memnun müşteriler yaratmak kalıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre işletmelerin sosyal medya mecralarında kendi marka savunucularını oluşturabildikleri ve bu stratejinin şirket satışlarını yüzde 48 arttırdığı tespit edilmiştir. Yani sosyal medya üzerinde attığınız her olumlu adım, bir süre sonra bir otokontrol mekanizmasına dönüşerek birçok kişi üzerinde olumlu etki yaratan bir platform haline dönüşebiliyor.

Daha Az Maliyetle Daha Çok Kişiye Ulaşın

Bugün dünya nüfusunun yüzde 30’u, yani yaklaşık 2 milyar kişi internet kullanıyor. Bunun yaklaşık yüzde 80’lik kısmı da en az bir sosyal medya mecrasını kullanıyor ve gününün önemli bir kısmını burada geçiriyor. Haliyle potansiyel müşterilerimiz burada. Hem de çoğu zaman keyif için burada. Bir işi takip etmek veya çözüm üretmek için değil…

İşte size müşterilerinizle iletişime geçmek için harika bir fırsat! Yeni bir ürün mü tanıtmak istiyorsunuz, ya da bir kampanyanızdan mı bahsedeceksiniz, yoksa sadece kendinizi hatırlatmayı mı planlıyorsunuz; işte teknolojinin bütün nimetleri elinizin altında. Metinler, görseller, videolar, uygulamalar… Müşterinizin hangi duyusuna hitap etmek istiyorsanız, fırsat elinizin altında.

İşletmeniz için oluşturduğunuz bir Facebook sayfası ile onlarla düzenli iletişim içine girebilir, hiçbir ek maliyete katlanmadan ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Hatta hazırlayacağınız dikkat çekici içerikleri, onların da kendi çevreleriyle paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Geleneksel reklam mecralarını kullanarak hala birçok kişiye ulaşmak mümkün elbette, ama asıl önemli olan hedef kitleniz içinde bulunan kaç kişiye ulaştığınız ve bunun için ne kadar maliyete katlandığınız. İnternet ve sosyal medya çok daha az maliyetle, üstelik daha doğru kitleye ulaşmanızı sağlıyor. Çünkü bugün sosyal medya araçları, birçok demografik bilgiyi de dikkate alarak, tam olarak hedef kitlenize reklam yapma olanağı sunuyor.

Özetle; işletmenizin sosyal medyada doğru ve etkin bir şekilde yer alması kısa zamanda pazarlama maliyetlerinizin düşmesine ve bütçenizin veriminin artmasına yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre sosyal medyayı pazarlama amaçlı kullanmaya başlayan küçük işletmelerin pazarlama giderlerinde yüzde 58’e varan tasarruf edebildikleri gözlenmiştir.

Marka Bilinirliğinizi Arttırın

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Comscore’un verilerine Türkiye günde 10 saat ortalama ile dünyada sosyal medyada zaman en çok zaman geçiren 4’üncü ülke konumunda. Ve yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanıcılarının yüzde 53’ü bu mecralardan markaları takip ediyorlar. O zaman sizde bu mecrada bulunmalı, müşterilerinizin her gün saatler geçirdiği sosyal medyada markanızı tanıtmalısınız. İnsanlar Facebook ya da Twitter üzerindeki profillerinizi incelediğinde işletmeniz hakkında bilgi sahibi olabilmeli, onlara ne gibi avantajlar sunabileceğinizi hızla anlayabilmeliler. Marka bilinirliği artan bir şirket sağladığı güvenle daha çok yeni müşteri kazanacak ve doğru orantılı olarak da gelirini arttıracaktır.

Kampanyalarınızı Duyurun!

İnternetin, gerçek dünyaya oranla çok daha hızlı bir dünya olduğunu hepimiz biliyoruz. İnternette her şey hızlı tüketiliyor. Bilgiler, haberler, fırsatlar, yeni ürünler; her şey çok çabuk eskiyor. Bu sebeple bu mecrada bulunuyorsak işletmemizin de bu mecrada aynı yüksek hızda yer alabiliyor olması önemli. Her gün aynı kampanyayı duyurarak bir yere varamazsınız. Her gün aynı mesajı göndererek müşterinizi işletmenizden soğutmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. Bu sebeple bu mecraları yönetirken kampanya yönetimi stratejinizi de doğru ve hızlı belirlemelisiniz. Ürününüzün veya işletmenizin içeriğine göre her gün ya da her hafta yeni aksiyonlar almalı ve ortama uyum sağlamalısınız.

Sosyal medyadan sonuç almak için ilk zamanlarda biraz sabırlı olmak gerekebilir ancak iyi yönetilen bir sosyal medya mecrası bir süre sonra kesinlikle verimli bir platform halini alacaktır.

 

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

1 Yorum

  1. her işletmenin sosyal medya hesabı ve hatta politikası olmalı harika yazınız için teşekkürler.

Yorum yaz