MasterCard’ın Yaratıcı Ödeme Yöntemleri

MasterCard’ın bu reklamı son dönemde ilginizi çekmiştir. Hamile bir kadının alışveriş hikayesi ile ödeme sistemlerinin artık kredi kartından ibaret olmadığını anlatılıyor.

Bu görevi MasterCard üstlenmiş durumda. Çünkü kendisi de artık bir kredi kartı sağlayıcısı olmaktan çok, farklı ödeme altyapılarının sağlayıcısı rolünü üstleniyor. Evet şu anda yine bir çok ödemenin son noktası kredi kartı oluyor belki ama, bu kartı kullanmak için çoğu zaman karta, bazende POS cihazına dokunmadan işlemlerimizi yapıyoruz.

Her geçen gün nakitten, hatta yavaş yavaş kartımızdan da uzaklaşıyoruz. Fjord CCO’su Mark Curtis’inde belirttiği gibi ödeme işlemi her geçen gün görünmez olmaya devam edecek. Reklamda gözüken örnekler üzerinden gidecek olursak artık alışverişimizi internet üzerinden yapıyor, bazen kartımızı elimize alıp numaraları yazıyoruz, bazen ezbere bildiğimiz PayPal ya da BKM Express şifremizle kartımızı bile kullanmadan yapıyoruz.

Diğer örnekler ise hayatımıza çok daha yeni giren mobil uygulamaların işini yaparken aynı anda ödemesini de sağlaması üzerine kurulu. Sanırım 2014’de hayatımıza giren en işlevsel uygulamalardan biri de BiTaksi oldu. BiTaksi ile bulunduğumuz noktaya çevredeki taksilerden birini çağırabilirken, sonradan eklenen ödeme fonksiyonu ile elimizi cüzdanımıza atmadan ödememizi yapıp taksiden inebiliyoruz.

Caffe Nero‘nun senelerdir sürdüğü her 9 kahveye 1 kahve sadakat programını mobile taşımasıyla cebimizdeki kahve kartlarından kurtulmuştuk. Sonrasında Nero’nun MasterCard’ın kart saklama özelliği ile sağladığı ödeme özelliği sayesinde artık hem kahvelerimizi saydırırken, hem de elimizi cebimize atmadan ödemeyi tamamlayarak kahveyi yudumlamaya başlayabiliyoruz.

MasterCard Temassız

 

Reklamın sonunda belirtilen son özellik ise aslında en eski ve bir türlü hayatımıza tam olarak giremeyen kredi kartı ile temassız ödeme özelliği. Bu özelliği ise 2016 yılında tüm POS cihazlarının temassız özellikli olması zorunluluğundan dolayı sonunda hayatımızda gerçek bir yer edinecek gibi duruyor.

Özetle MasterCard, artık sadece kredi kartı sağlayıcısı olmaktan çıkıp, tüm bu uygulama ve sitelere destek olacak altyapıları da sağlayarak pazardaki yerini sağlamlaştırmaya çalışarak bence Visa’nın bir adım önünde gidiyor. Özellikle Türkiye’de desteklediği projeler ile adından sürekli bahsettiriyor.

Yeni yılda ödemelerimizi daha görünmez yapmak dileğiyle…

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

Yorum yaz