Ödeme Sistemlerinin Geleceği

Geçtiğimiz günlerde yapılan Turkcell Teknoloji Zirvesi gerçekten tam anlamıyla bir teknoloji şovuna ev sahipliği yaptı. Yapılan oturumlarının hepsi hakkında bırakın bilgi vermeyi, tek cümleyle bahsetmek bile tek bir blog yazısına sığmaz. Ben bu yazımda ben ilk günkü oturumlardan “Mobil Teknolojiler Ödeme Sistemlerini Nasıl Değiştirecek?” konulu panelden bahsedeceğim.

Tabi ki mobil ve ödeme kelimeleri yanyana geldiğinde aklımıza ilk gelen NFC oluyor. Ancak NFC o kadar zamandır bir türlü hayatımıza giremedi ki PayPal, MasterCard ve BKM gibi sektörün söz sahibi olan panel katılımcıları bile bu konuyla baya bir dalga geçti.

Bende bu konunun ne kadar yavaş ilerlediğini hatırlatmak için sizinle Turkcell’in bundan tam iki yıl önce Youtube’a yüklediği bir videoyu paylaşmak ve iki yılda bu konuda hiç bir ilerleme kaydedilmediğini göstermek istiyorum.

Bu videoda da görüldüğü gibi, iki sene önce ha geldi ha gelecek dediğimiz hiç bir şey henüz hayatımıza girmedi ya da hayatımızın bir parçası haline gelmedi diyelim.

Bundan sonra ne mi olacak? Özellikle PayPal Ülke Direktörü Kıvanç Onan’ın bir PayPal öngörüsüdür diye paylaştığı bilgiye göre NFC hayatımıza girmeden ölüp gidecek. Bunun yerine ödeme cihazına bile yaklaşmadan daha mekana girdiğimizde ödeme yapabileceğimiz sistemler kullanılabilir hale gelecek.

PayPal Beacon ile Ödeme

PayPal bu konuda geçtiğimiz günlerde Beacon adlı yeni ürününü tanıtmıştı. Beacon, PayPal’in artık online alışverişin dışına çıkıp fiziki mağazalarda da var olması için attığı adımlardan ikincisi. Bir kaç ay önce yüz tanıma sistemi ile birlikte bu yola giren PayPal Beacon ile offline dünyada ödeme sistemlerinin şeklini değiştirecek.

Ödeme yapacağınız iş yerinde prize takılı bir USB bellek büyüklüğündeki bu cihaz, Bluetooth aracılığı cep telefonunuza yüklediğiniz PayPal mobil uygulaması ile iletişime geçerek sizi otomatik olarak tanıyor ve yine sizin sadece sözlü olarak vereceğiniz onay ile basit bir şekilde ödeme yapmanızı sağlıyor.

Beacon, hızlı bir şekilde ödeme yapmanızın yanı sıra kendisi ile entegre olan iş yerlerinin hizmetlerine de değer katıyor. İş yerleri API aracılığı ile bu uygulamaya entegre olarak, müşterilerinin daha mağazalarına gelmeden siparişlerini vermelerini ve mağazaya geldiğinde ellerini ceplerine sokmadan ödeme yapmalarını sağlayabilirler. Bu anlattıklarımı PayPal’in hazırladığı bu video ile daha da net görebilirsiniz.

Buradan çıkacak sonuç, artık ödeme sistemleri temassız olmanında ötesinde tüketicinin zaten ayrılmaz parçası haline gelen cep telefonundan başka bir şey taşımadığı, hatta taşıdığı bu cihazı en kullanmaya bile gerek kalmadığı bir şekle giriyor. Çok değil bir kaç sene sonra telefon dahi olmadan Google Glass veya Galaxy Gear gibi giyilebilir teknolojilerle ödeme yapabileceğimizi görmek çok zor değil. Yani artık bankaların bu konulara eğilme zamanı geliyor, yoksa geldi de geçiyor mu?

Bundan önceki yazımda daha çok NFC ve temassız ödeme sistemleri hakkında bir şeyler yazmıştım. Dilerseniz ona da bir göz atabilirsiniz.

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

Yorum yaz