Temassız Kartlar İş Başında

Türkiye’nin, bankacılık ve özellikle ödeme sistemleri konusunda dünyanın önünde gittiğini biliyoruz. Yine güzel bir uygulama ile bunu göstermiş olduk. Artık Konya’da herhangi bir bankaya ait temassız kredi kartınız ile otobüse binebiliyorsunuz. Bu şu ana kadar sadece Londra’da yapılan bir uygulama idi. Hatta orada raylı sistemlerde kullanılmamasına rağmen bizde bu da mümkün.

Ama benim bu yazıyı yazmamın sebebi bunu yapabiliyor olmamız değil, dünyanın bu kadar hayatı kolaylaştıran bir teknolojiye niye bu kadar geç adapte olduğunu anlayamamam. Bundan yıllar yıllar önce İstanbul’da Akbil’in yaygınlaşmaya başladığı dönemde çevremdekilere “bir gün gelecek otobüse cep telefonumuz ile bineceğiz” diye anlatırken o gün bir türlü gelemedi. Hatta bırakın onu daha cebimizdeki temassız kartları bile toplu taşımada daha yeni kullanacağımıza seviniyoruz. Hatta bir adım daha öteye taşımak istiyorum. Şu anda cebimizde bulunan kartlar ile doğru dürüst alışveriş yapmak bile mümkün değil, belli başlı bir kaç zincir mağazanın dışında bu kartlar ile iletişime geçebilen POS cihazları yok, olanlarında bir çoğunda kasiyer nasıl kullanacağını bilemiyor.

Temassız Kredi Kartı Kullanımı

Aslında ben bankaların bu konuda çok hevesli olduğunu ama bir şekilde müşterilerin bunu sahiplenemediğini de düşünüyorum. Şimdi görüyorum ki daha dün duyurulan, “Konya’da belediye otobüslerinde geçmeye başlayan temassız kart” haberine ait bilgiler bir çok bankanın temassız kart sayfasında örnek olarak yayınlanmaya başlamış bile.

Tabi bu kartların aktif olarak kullanımını sağlama  görevi yine bankalara ve BKM’ye düşüyor. Konya’da hayata geçen bu uygulama gibi hayatın yoğun kullanılan alanlarında yapılacak düzenlemeler  ile herkes cebinde bulunan kartı tanımaya başlayacak ve bunu hayatının bir parçası haline getirecektir. Bunu gören bir çok işletme ise temassız kart okuyan POS cihazlarına sahip olmak isteyecek ve temassız kredi kartı kullanımı daha da yaygınlaşacaktır.

Şu anda BKM verilerine göre Türkiye’de 14 milyon, dünyada 600 milyon temassız kredi kartı bulunuyor, fakat bir çok kişi kartının bu özelliğinin farkında bile değil. Zaman bunun farkına varıp, bu kartları  Starbucks, Migros gibi bazı yerlerde bu özelliği ile kullanma zamanı.

Biz kullandıkça bankalar hızlanacak, bankalar hızlandıkça mağazalar hızlanacak ve hayatımıza bir rahatlık katmış olacağız. İstanbul’da böyle güzel bir gelişmeyi en yakında bekliyoruz. Sonrasında da cep telefonlarımız ile ödemeye başlarız artık. Hadi hayırlısı…

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

1 Yorum

  1. Serkan selam, yazını okudum. Sana hak veriyorum. Ben de temassız sim kartlar (NFC) ile ödeme hakkında benzer bir yazı yazmıştım. http://www.gozupek.com/nfc-teknolojisinin-turkiyede-kullanimi/ Türkiye’de durum malesef pek iç açıcı değil…

Yorum yaz