Webrazzi Mobilden Ödeme Sistemleri Notları 1

Webrazzi konferanslar serisinin üçüncüsü olan Webrazzi Mobil’14 dün Point Hotel’de gerçekleşti. Mobil cihazların artık hayatımızın her anına dokunduğunu düşünürsek mobil çatısı altında alışverişten, insansız hava araçlarından, ödeme sistemlerinden arttırılmış gerçeklik uygulamalarına kadar bir çok konuda detaylı paylaşımlar yapıldı.

Bu kadar konuyu tek bir yazıda paylaşmak doğru olmayacağından Webrazzi Mobil’i ben daha çok bankacılık uygulamaları ve ödeme sistemleri tarafında özetleyeceğim.

Toplantının mobil adına en önemli cümlelerinden biri Vodafone’dan geldi, “Yapılan araştırmalar bu yıl içerisinde internet kullanımı anlamında mobilin PC’leri geride bırakacağını gösteriyor.” Bu demek oluyor ki her ne yapıyorsak yapalım mobil cihazlarla uyumlu yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

İnternet Bankacılığı Yerini Mobil Bankacılığa Bırakıyor

Bankacılık alanında bakıldığında TEB’in sunumunda yer alan Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan raporlara göre mobil bankacılığın internet bankacılığına göre bir kaç kat hızla büyüdüğü net olarak belli oluyor. TEB ADK Direktörü Devrim Cengiz bunu “İnternet bankacılığı geçiş dönemiydi, yerini mobile bırakacak” sözleriyle de özetledi. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi son bir yılda internet kullanıcılarının sayısı %18 artarken, mobil internet kullanıcılarının sayısı yaklaşık %130 artmış durumda.

TBB Mobil Bankacılık Verileri (Milyon Aktif Kullanıcı)

TBB Mobil Bankacılık Verileri (Milyon Aktif Kullanıcı)

Yukarıdaki görselde bulunan grafiğe ait TBB raporunu buradan indirebilirsiniz.

Visa Bu Yıl Temassız Ödemelere Daha Fazla Odaklanıyor

Mobil’14 konferansı Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel’in sunumuyla devam etti. Tezel, 2020 yılının mobil e-ticaret konusunda kritik nokta olduğunu ve 2020’de mobil alışverişlerin toplam alışverişlerin %50’sine denk geleceğini belirtti. İçinde bulunduğumuz yılda Visa’nın temassız ödemelere ve NFC’ye ağırlık vereceğini belirten Tezel, Visa’nın mobil strateji bileşenlerini aşağıda bulunan slayt ile özetledi.

Visa Mobil Stratejisi

Visa Mobil Stratejisi

Slaytta gözüken bileşenlerden Visa’nın yeni projesi V.me şu anda test aşamasındaymış ve dünyanın her yerinde geçerli olacak bir cüzdan olma yolunda çalışmaları hızlandırılmış. Yine slaytta gözüken MPOS’ların kullanımının yüzyüze ödemeler tarafında önemli bir araç olduğu ama Türkiye’de bu terminallerin yoğun bir şekilde kullanabilmesi için yasal düzenlemelere gerek olduğu da belirtildi.

Türkiye’de ve Dünyada Temassız Ödemeler

Visa PayWare rakamlarına göre temassız kart ve POS sayıları:

  • Avrupa’da 80 milyon temassız kart, 1.3 milyon temassız POS
  • Türkiye’de 7.3 milyon temassız kart, 81 bin temassız POS

Türkiye’de temassız ödeme sayısının arttırılması için öncelike temassız POS terminali sayısının arttırılması gerektiği çok net bir şekilde gözüküyor. Mevcut temassız POS’ların bir çoğunun üye işyerleri tarafından aktif kullanılmadığı da dikkate alındığında Türkiye’de temassız ödemeleri arttırmak için alınması gereken yolun çok da kısa olmadığını söylemek mümkün.

Webrazzi Mobil konferansında ödeme sistemleri açısından yoğun bir içerik bulunduğu için tek bir yazı paylaşım için yeterli olmadı. Visa’nın oturumundan sonra gerçekleşen Sokakta Mobil Ticaret ve Beacon Teknolojisinin Geleceği oturumları hakkında ikinci bir yazı ile paylaşıyorum.

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

Yorum yaz