Webrazzi Mobilden Ödeme Sistemleri Notları 2

Webrazzi Mobil’14 konferansından “ödeme sistemleri” hakkında aldığım notları bir önceki yazıyla toparlamaya başlamıştım. Ancak konferansta ödeme sistemlerinin yoğun yer almasından dolayı bu yazıyla da etkinlik notlarını aktarmaya devam ediyorum.

Mobil Ticaret Sokağa İniyor

Webrazzi Mobil’de yer alan bir ödeme sistemi temalı oturumda “Sokakta Mobil Ticaret” konulu Türkiye’nin yeni ödeme girişimlerinden biri olan ÖdeAl girişimi hakkındaydı. ÖdeAl aslında çalışma prensibi olarak Square Wallet’a oldukça benziyor. Şu anda ÖdeAl’ın kullanımı için iki seçenek sunuluyor.

Birincisi; mekana giriyorsunuz, telefonunuz ile mekanda check-in yapıyorsunuz, kasadaki kişi kendi telefonundan sizi bulup ödemeyi çekmek üzere tutarı gidiyor ve siz yine kendi telefonunuz üzerinden onay veriyorsunuz. Böylece tutar, sizin ÖdeAl uygulamasına daha önceden tanımlamış olduğunuz kredi kartınızdan çekiliyor.

İkinci durum ise; sizde uygulamanın olmaması durumunda kredi kartınızı ödeme noktasındaki kişiye uzatıyorsunuz, kasa görevlisi kendi telefonunda yüklü ÖdeAl’ın işletmeler için kullanılan versiyonu ile kartınızın fotoğrafını çekiyor ve ücreti tahsil ediyor. Benim bu noktada soru işaretlerim var. Sonuçta her girdiğim kafe, restaurant gibi mekanda güvenlik sebebiyle sakındığım kredi kartımın fotoğrafının çekilmesine izin vermiş oluyorum ki, kasa görevlisinin kötü niyetli olması halinde sadece arkadaki CVV numarasını aklında tutması ile kartımı kullanabilme ihtimali bulunuyor. Bu sebeple bunun bir seçenek olarak sunulmasını bile doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

ÖdeAl’ı yakından tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bazı handikapları olsa da ÖdeAl ülkemizde yapılan güzel girişimlerden birisi. Daha yenilikçi ve ödemeyi daha görünmez hale getiren (bunu bundan sonra çok duyacağız) bir vizyon ile geliştirilse daha da iyi olacağına inanıyorum.

Beacon Artık Sahneye Çıkıyor

Son dönemde ödeme sistemlerinden bahsettiğimizde bir şekilde laf Beacon‘a geliyor. Özellikle de Apple’ın bu teknolojisiyi sahiplenmesi ve dünya çapında mağazalarında da kullanamaya başlamasıyla Beacon (Apple için iBeacon) artık adından daha fazla bahsettirmeye başladı.

Webrazzi Mobil’de de son oturumun konusu Beacon oldu. Panel şeklinde düzenlenen bu oturumda Beacon teknolojisinden önce başka teknolojilerle konum bazlı pazarlama faaliyetlerini yürüten Boni, zaten Türkiye’nin en iyi konum bazlı servislerinden biri olan Mekanist ve Beacon teknolojisine hakim şirketlerden biri olan Blesh yetkilileri bir araya geldi.

Panel’den çıkan sonuca bakılırsa Türkiye’de Beacon’ın ilk olarak aktif kullanıldığı/kullanılacağı yerler alışveriş merkezileri olacakmış gibi gözüküyor. AVM içinde dolanırken, sevdiğiniz ve takip ettiğiniz markaların size özel teklifleri cep telefonunuzda beliriyor. Beacon teknolojisi çok enerji tükettiğinden pille çalışan vericiler ile kurulumu da çok kolay bir şekilde yapılıyor. Beacon hakkında daha detaylı bilgi için daha önceden yazdığım şu yazıya göz atabilirsiniz.

Panelde son olarak konuşulan konu ise Mekanist ile Blesh’in işbirliği ile ortaya çıkardığı Mekanist Radar oldu. Şu anda hali hazırda zaten Mekanist ile işbirliği içinde olan binlerce üye iş yeri bu sayede kısa sürede Beacon teknolojilerine adapte olacak ve kullanıcılarda bu sayede tek bir uygulama ile binlerce üye iş yerinin konum bazlı servislerinden yararlanarak kendilerine özel teklifleri doğru zamanda telefonları üzerinden almış olacaklar.

Aslında konferans üzerine konuşulacak daha çok konu var ama uzatmamak adına Webrazzi Mobil notlarını burada tamamlıyorum.

 

Serkan Karaduman

Pazarlama, CRM, sosyal medya ve teknoloji paylaşımları yapar, dijital pazarlama sever, ödeme sistemleri için kafa yorar...

Yorum yaz